Магазин

Рецепт: Салата од ротквици и павлака

Рецепт: Салата од ротквици и павлака
Салата од ротквици и павлака

Станува збор за мошне освежителна салата со богат вкус. Еве како да ја подготвите оваа салата од ротквици и павлака.

Состојки:

  • ½ кг ротквици
  • 200 грама краставици исечкани на кругчиња
  • Сок од 2 парчиња лимон
  • 400 мл павлака
  • 2 лажици исечкан магданос
  • Сол и бибер по вкус

Подготовка:

  1. Ротквиците треба добро да се измијат и да се исечат на тенки парчиња. Краставицата прелејте ја со сок од лимон па потоа додадете ја на ротквиците.
  2. Се измешајте со павлака, додадете сол и бибер. Декорирајте со копар и добро промешајте.