Магазин

Рецепт: Сладолед од вишни и јогурт

Рецепт: Сладолед од вишни и јогурт

Ова е супер десерт за топлите летни денови.

Состојки:

  • 500 грама зрели вишни, исчистени од семки
  • 75 грама кафеав шеќер
  • 100 мл слатка павлака
  • 200 мл полномасен јогурт

Подготовка:

Измиксајте ги вишните во блендер, а потоа малку процедете ги низ густо сито.

Измешајте ги шеќерот, слатката павлака и јогуртот, промешајте се добро, ставете во одговарачки сад и чувајте во замрзнувач неколку часа.