недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 49

Рецепт: Слатко од јагоди

Еве еден старински рецепт за тоа како да подготвите вкусно слатко од јагоди.

jagodi

Поврзани вести

 

Еве еден старински рецепт за тоа како да подготвите вкусно слатко од јагоди.

Состојки:

  • 800 грама јагоди
  • 800 гр шеќер
  • 1/2 лимон (по избор)
  • 200 мл вода

Подготовка:

Шеќерот ставете го во сад и додадете вода. Ставете на шпорет да зоврие и додадете јагоди.

Варете ги јагодите и повремено протресувајте го тенџерето.

Кога слаткото е сварено се појавуваат густи бели меурчиња.

Ја собираме пената од слаткото и го покриваме со влажна крпа да се излади целосно, а потоа го ставаме во тегли.

На овој начин слаткото може да издржи 2-3 години и не треба да додадете нешто (винобран или конзерванс).

Најчитани вести