Магазин

Рецепт: Шпагети карбонара

Рецепт: Шпагети карбонара

Доколку во текот на летните денови сакате да зготвите нешто што не бара премногу време покрај шпоретот, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас.

Состојки:

 • 500 грама шпагети
 • 100 грама сланина
 • 100 грама пекорино сирење
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 чешниња лук
 • 3 јајца
 • 150 мл павлака за готвење
 • Слатка мелена пиперка
 • Сол, бибер

Подготовка:

 1. Шпагетите сварете ги да бидат ал денте. Сланината исечете ја на ленти, а сирењето изрендајте го.
 2. Во тава загрејте го маслото, пропржете ја сланината да пушти маснотија. Извадете ја и ставете ја на топло. На маснотијата од сланината ставете го лукот. Изматете јајца, 50 грама сирење, додадете малку сол, бибер и мелена пиперка.
 3. Шпагетите исцедете ги и измешајте ги со маснотијата и со лукот. Тргнете го тавчето од оган, измешајте го со смесата со јајца и павлака. Ставете ја сланината и останатото сирење и по желба декорирајте со магдонос.