четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Рецепт за аматерите во кујна – полнети гнезда

g

Последни вести

Доколку не сте баш искусни и вешти во кујната, а сакате да зготвитенешто вкусно и брзо ова е вистинскиот избор за вас.

Потребни состојки:

– 2 мали главици кромид
– 350 г. мелено месо
– сол, мешавина од зачини (по вкус)
– мелена црвена пиперка (по вкус)
– 500 г. шпагети
– доматен сос (Томатело)

Начин на подготовка:

Кромидот ситно исецкајте го и пржете го во загреано масло додека не добие златна боја. Додадете го меленото месо, солта, зачините, мелената црвена пиперка, и се промешајте и пржете заедно. Кога месото ќе биде готово тргнете ја смесата од оган. На чинија сервирајте ги сварените насолени шпагети во облик на гнездо, ставете го меленото месо во вдлабнатината, и послужете заедно со сос од домати.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести