Магазин

Рецепт за нискокалорични палачинки

Рецепт за нискокалорични палачинки

За да го подготвите овој десерт, потребни ви се следниве состојки:

-Половина чаша брашно од соја

-3 лажици пченкарно брашно

-2 лажици мелени бадеми

-1 лажица сода бикарбона

-Половина лажица масло

-Малку сол

-Едно јајце

-Половина чаша нискомаслено млеко

-1 лажичка ванилен екстракт

Начин на приготвување:

Изматете ги јајцата со помош на миксер додадете ги млекото, маслото и ванилниот екстракт. Потоа додадете ги и сувите состојки и мешајте уште 2 минути.

Оставете ја смесата во фрижидер 15 -20 минути. Потоа можете да ги печете палачинките по 2 -3 мнути од секоја страна.

Декорацијата препуштете и ја на вашата фантазија.