Магазин

Рецепт за здраво ледено кафе

Рецепт за здраво ледено кафе

Иако е со прекрасен вкус, токму кафето може да биде вистински извор на непотребни калории и јагленхидрати (најчесто шеќери).

Затоа кога нарачувате кафе побарајте истото да биде без шеќер, со засладувач и без дополнителен шлаг или пена.  Најдобра опција е сами да ги го подготвите кафето, а еве еден брз рецепт како сами да направите здраво ледено кафе!

Состојки:

  • ½ филџан сварено црно кафе или обично инстант кафе, оладено
  • 2 децилитри бадемово млеко (студено)
  • Дополнителен засладувач по желба
  • ½ лажичка протеински прашок (по желба)
  • Повеќе издробен мраз/ ситни коцкисчки
  • малку цимет

Постапка:

Сите состојки измиксајте ги во блендер, додадете уште мраз ако треба (а треба затоа што надвор е жешко), ставете цевка и уживајте во кафето.