недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Речен делфин во Бразил, последен пат виден во 1918 година

Речните делфини се едни од најретките суштества во светот.

recendelfin

Поврзани вести

Научниците во Бразил открија речен делфин, а последен пат  животни од овој вид биле забележани на крајот на Првата Светска Војна.

Именуван по реката Арагуја каде што е најден, овој делфин е еден од ретките од  неговиот род во светот. Научниците објаснуваат дека овој вид на речен делфин се одделил од останатите видови  во реките низ Јужна Америка пред повеќе од  два милениуми.  Тие претпоставуваат дека во реката Арагуја живеат околу илјада делфини.

Речните делфини се едни од најретките суштества во светот.

Научниците велат дека има само четири познати видови на речни делфини во светот, а три од нив спаѓаат во групата на загрозени.

Речните делфини имаат далечни роднински врски во морските, најчесто се на дното на реките, каде сокриени во калта ловат риби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести