четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Речиси 3 милиони деца од Сирија не одат на училиште

sirian-kids-630x427

Последни вести

Околу три милиони сириски деца не посетуваат училишна настава поради војната во земјата, соопшти меѓународната организација „Спасете ги децата“, со седиште во Велика Британија.

Во извештајот на организацијата се наведува дека стотици илјади раселени деца се соочуваат со проблеми при обидот да се запишат на училиште во земјите кои ги прифатиле или во Сирија.

Во денеска објавениот документ се истакнува дека во веќе четвртата година од конфликтот во Сирија немаат пристап до образование цела генерација на деца и тоа може да има последици во следните децении.

Се претпоставува дека 3.465 училишта во Сирија, или една петтина од образовните институции во земјата, се разурнати или пак се користат за воени цели.

Во граѓанската војна во Сирија загинале најмалку 190.000 лица, а околу три милиони Сиријци ја напуштиле земјата, покажуваат податоците на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести