понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Речиси 48 отсто од девојките се мажат пред 18 години

childbride

Последни вести

Дури 46 отсто од девојките во Јужна Азија се мажат пред да наполнат 18 години, покажува најновиот извештај на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ).

Над два милиони деца во Јужна Азија умираат пред петгодишна возраст од причини кои можат да бидат спречени, покажуваат податоците на УНИЦЕФ, а околу 38 отсто од децата во регионот страдаат од хроничен глад.

Извештајот на УНИЦЕФ покажува дека децата во Јужна Азја продолжуваат да страдаат поради големата нееднаквост, а регионот е едно од најризичните места за забременување или за раѓање, наоѓајќи се на втора позиција по бројот на смртни случаи меѓу мајките на глобално ниво.

Африка е на прво мести по бројот на смртност меѓу мајките, како што велат од УНИЦЕФ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести