среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Рединг нема да се кандидира за функцијата на Баросо

vivian reding

Последни вести

Еврокомесарката за правда Вивиен Рединг се откажа од идејата да се кандидира за функцијата претседател на Европската комисија во корист на својот сонародник и поранешен премиер на Луксембург, Жан Клод Јункер, пренесува ИТАР -ТАСС .

Рединг беше една од главните претенденти за функцијата на Жозе Мануел Баросо, од името на Европската народна партија, најголемата десничарска партија во Европската унија. Пред неа од оваа идеја се откажа и премиерот на Ирска, Енда Кени.

Жан Клод Јункер, кој ја предводеше еврогрупата од 2005 година до 2012 година е најочигледниот кандидат од ЕПП. Регистрацијата на кандидатите ќе започне официјално на 13 февруари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести