среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Редот и мирот на парламентарните избори ќе го чуваат 7.000 полицајци

МВР со нов начин на организација за предвремените парламентарни избори.

jankuloska

Поврзани вести

Околу седум илјади веќе обучени полицајци ќе се грижат за безбедноста на претстојните предвремени парламентарни избори, најави денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Јанкулоска потенцираше и дека се формирани и регионални оперативни штабови кои се во постојана комуникација со централниот оперативен штаб.

На денешниот состанок на оперативниот штаб на МВР покрај другото беа презентирани  податоци според кои од 25-ти минатиот месец па се до први април во рамки на предизборната претседателска кампања биле одржани 67 предизборни митинзи, 33 средби со граѓани, седум собири на граѓани и три трибини, на кои присуствувале околу 115.000 граѓани.

Настаните биле обезбедувани од страна на 800 полициски службеници, а за време на истите не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести