понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Реџепи: Поголемиот дел од косовските џихадисти се необразовани, наркомани и криминалци

jihad

Последни вести

Џихадистите се потенцијална опасност за Косово поради тоа најголем дел од нив се салбо образовани и зависници со криминално досие.

Ова го изјавил косовскиот министер за внатрешни работи во заминување Бајрам Реџепи, коментирајќи ги апсењата во изминатите два месеца на лица осомничени за потикнување, регрутирање и испраќање косовски граѓани за Сирија, изјавил дека

– Јас знам за нив еден непобитен факт, а тоа е голем дека дел од нив се зависници од дрога. Базирајќи се на нивниот профил, најголемиот процент од нив се слабо образовани, тие се лица кои имаат криминално минато, биле вклучени во разбојништа и тешки кражби, убиства, обиди за убиства и други кривични дела, потенцирал Реџепи.

Неофицијално, како што јави дописникот на МИА, на страната на џихадистичката група Исламска држава (ИД) војуваат најмалку 200 Косовци, а до сега бројот на убиените надминува 20. Добар дел од Косовците таму се заминати со се семејства, а некои само со деца, кои ги земале без знаење на сопругите.

– Една од главните причини поради кои луѓето заминуваат да војуваат таму, е економскиот фактор. Во Косово имаме 45 отсто невработеност, високо ниво на семејно насилство и масовно напуштање на училиштата. Сега тие гледаат во верата како последен чадор, оценил социологот Бардул Плаколи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести