среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Референдум за независност на Каталонија

download (1)

Последни вести

Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Артур Мас потпиша декрет со кој се повикува на рефрендум за независност на 9 ноември, пренесува Радио Слободна Европа.

Шпанските власти соопштија дека ќе го блокираат гласањето со жалба до Уставниот суд.

Премиерот Мариано Рахој повика на специјалена средба на кабинетот на 29 септември со цел да се формализира правниот предизвик на неговата влада за гласањето во Уставниот суд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести