среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Референдумот за независност на Доњецк нема да се одложи

ukrajina-donjeck-zastave-B-AP-Photo-Darko-Bandic-1

Поврзани вести

Референдумот за независност на Доњецк закажан за в недела нема да биде одложен, објавија денес проруските сепаратисти во Источна Украина.

Советот на самопрогласената „Доњецка Народна Република“ денеска донесе одлука да не се одлага референдумот за независност на регионот, наспроти повикот на рускиот претседател Владимир Путин.

– Референдумот ќе се одржи на 11 мај, изјави еден од членовите на Советот, Мирослав Руденко.

Путин по вчерашниот состанок со претседателот на ОБСЕ Дидие Буркхалтер ги повика проруските сепаратисти да го одложат референдумот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести