петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Референдум за независна Венеција

Italy To Rome With Love

Поврзани вести

Во италијанската област Венето која што ја опфаќа Венеција и околината, започна референдум за одделување од остатокот на Италија, а ќе трае до 21-ви март, јавуваат тамошните медиуми.

Активистите велат дека резултатите од нивните анкети покажуваат дека за прекинот на врските со Рим се залагаат 65 отсто од гласачите во регионот Венето, кој што ги опфаќа градовите Тревизо, Виченца и Верона.

Тие велат дека се инспирирани од примерот на Шкотска, која го одржува референдумот за независност од Велика Британија во септември, и Каталонија, каде половина од населението сака да се оддели од Шпанија.

„Доколку мнозинството гласа за независност, имаме експерти кои подготвуваат прогласување на независност и фирми во регионот кои што велат дека ќе почнат да плаќаат данок на локалните власти наместо на Рим“, изјави портпаролот на движењето за независност, Лодовико Пјацати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести