четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Реформите на Македонија фокус на сребдата на Попоски со амбасадорите од ЕУ

Во фокусот на разговорите беа реформите кои ги спроведува Македонија поврзани со ЕУ агендата и чекорите кои ќе бидат преземени во следните месеци за да се обезбеди повторен позитивен годишен извештај за напредокот од Европската комисија за 2014 година.

nikola-poposki

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска одржа работен појадок со амбасадорите на земјите – членки на Европската унија во Република Македонија како дел од воспоставената редовна пракса на размена на мислења за актуелни прашања во процесот на  интеграција на Македонија во Европската Унија.

Во фокусот на разговорите беа реформите кои ги спроведува Македонија поврзани со ЕУ агендата и чекорите кои ќе бидат преземени во следните месеци за да се обезбеди повторен позитивен годишен извештај за напредокот од Европската комисија за 2014 година.

Министерот Попоски ги информираше соговорниците дека продолжува работата за исполнување на преостанатите задачи од Пристапниот дијалог на високо ниво истакнувајќи ги неодамнешните постигнувања по однос на усвојувањето на измените на Изборниот законик, пакетот закони во медиумската сфера, законите за реформа на јавната администрација како и чекорите во областа на правосудството.

Изнесе уверување дека во оваа година ќе се интензивира спроведувањето на реформската агенда, регионалната соработка и градењето на позитивна клима и соработка со сите соседи во прилог на напорите за отпочнување на преговорите за членство со ЕУ.

 

Попоски додаде ќе се интензивира спроведувањето на реформската агенда, регионалната соработка и градењето на позитивна клима и соработка со сите соседи во прилог на напорите за отпочнување на преговорите за членство со ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести