недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Регистриран голем пад на производството и извозот на автомобили во Турција

avtomobili

Поврзани вести

Во јануари во Турција е регистриран пад од 10 отсто во производството на автомобилската индустрија и намалување од 11 отсто на извозот на автомобили, соопшти агенцијата „Анадолија“. Во првиот месец на годината вкупно во земјата се произведени околу 52.000 различни видови на автомобили, од кои речиси 36.000 автомобили се извезени.

Вкупно во автомобилска индустрија во јануари оваа година, пазарот се намалил за осум отсто во споредба со истиот месец, минатата година, а само на пазарот за автомобили, за шест отсто.

Автомобилска индустрија е локомотива на турската економија, посочи уште агенцијата „Анадолија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести