сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Регистриран првиот случај на ебола во Сенегал

ebola1

Последни вести

Во Сенегал е забележан првиот случај на ебола, а лечењето на заразените во овој момент е апсолутен приоритет, соопштуваат од Светската здравствена организација (СЗО).

Со ебола е заразен 21 годишен студент од Гвинеја кој на 26 август побарал лекување во болница во Дакар.

СЗО наведува дека што побрзо може да побара итна помош за Сенегал, посебно во заштитна опрема за медицинскиот персонал.

Со првиот случај на ебола, Сенегал стана 5-та земја од западниот дел на Африка во која се појавила оваа болест. Досега од ебола починале повеќе од 1.500 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести