петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Регистриран земјотрес во Индонезија

zemjotres

Последни вести

Земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала денеска го погоди подрачјето во близина на брегот на северна Индонезија, соопшти Американскиот геолошки институт.

Земјотресот бил со епицентар на околу 150 километри северозападно од Кота Тернатеа, на 65 километри под дното на морето.

Американскиот Национален центар за превенција од цунами, наведе дека според првичните проценки, земјотресот не бил довлно силен за да предизвика цунами.

Засега нема информации за предизвикана материјална штета, ниту за повредени или загинати.

Најчитани вести