понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Регулаторна одлучи нема греење по 21 часот за да нема високи сметки

parno

Последни вести

Регулаторната комисија за енергетика (РKЕ) го одби барањето на „Балкан енерџи груп” (БЕГ) за продолжување на периодот за греење за дополнителни два часа, бидејќи со тоа сметките на корисниците, според пресметките на регулаторите, би се зголемиле за девет отсто.

Според регулаторите компанијата, ако има вишок топлина, која ја добива од производството на струја на комбинираната гасна електрана ТЕ-ТО ќе може да им ја испорачува на граѓаните и ноќе, но без да бара надоместок за тоа. По ова останува БЕГ да одлучи дали ќе продолжи дополнително да загрева делови од градот или ќе  грее како досега до 21 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести