Магазин

Регулирајте го крвниот притисок со сок од цвекло и ананас

Регулирајте го крвниот притисок со сок од цвекло и ананас

Доколку имате висок крвен притисок овој напиток е вистински погодок за вас.

Го намалува притисокот токму поради состојките кои се наоѓаат во него. Ананасот изобилува со калиум и натриум кои помагаат при одржување на нормалниот крвен притисок.

Исражувањата покажале дека нитратите од сокот од цвекло може да влијаат врз васкуларното здравје, така што го зголемуваат нивото на азотниот оксид во крвта. Сокот од цвекло се покажал еднакво влијателен како и капсулите нитрат, со оглед дека притисокот се намалил за 24 часа од консумирањето на сокот.

Потребни состојки:

  • 1 шолја млеко од бадем
  • 1 ½ шолја исечкан свеж ананас
  • ½ шолја свеж сок од портокал
  • ½ исечкани и зготвени парчиња цвекло
  • ¼ шолја исечкан целер

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и миксајте додека не се претвори во густ сок. Сервирајте и уживајте во здравиот сок.