вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Реис Реџепи: Манипулатори мавтаа со арапски знамиња

sulejman-rexepi

Последни вести

Јас лично повеќе би ги мавал лицата што манипулираат со протестите отколку да го изразувам гневот кон полицијата, реагира вчера поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема Сулејман Реџепи за случувањата на неодамнешните протести по изрекувањето на судската пресуда за случајот „Монструм“, пишува „Дневник“.

Во неговата изјава, која вчера беше објавена на интернет-страницата на весникот на албански јазик „Коха“, тој остро и категорично ги осудува манипулациите што се појавиле на протестите.

„На протестите во Скопје имаше премногу хорор. Видовме странски знамиња со арапски текстови, кои не и припаѓаат на нашата нација, нашата држава, па дури и на нашата вера. Тоа беа знамиња на обични манипулатори. Зошто е потребно знамето на Саудиска Арабија да се вее пред носовите на македонските полицајци. Јас не верувам дека арапската држава ќе им дозволи да манипулираат со националното знаме. Таквите лица, без сомнение, се вклучени со цел да се девалвира национален или верски протест“, потенцира реис Реџепи.

Тој истовремено предупредува дека е „многу ризично“ да се организираат протести чиј организатор не се знае и стануваат девалвирачки и штетни.

Ова е прва ваква остра реакција од духовниот водач на ИВЗ за протестите за овој случај, но и за другите. Познато е дека на повеќе досегашни протести на граѓани со исламска вероисповед биле истакнувани знамиња на исламски земји и со натписи на арапски јазик. Но немало реакција од реисот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести