четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Јерун Дејселблум реизбран за претседател на Еврогрупата

Бегалската криза може да донесе мини Шенген-зона

Бегалската криза може да донесе мини Шенген-зона

Поврзани вести

Холандскиот министер за финансии Јерун Дејселблум денеска е реизбран за претседател на Еврогрупата, соопшти Европскиот совет.

Мандатот на Дејселблум е две години. Тој управуваше со финансиите на еврозоната и во екот на грчката криза.

Дејселблум е реизбран неколку часа откако шефовите на држави и на влади на еврозоната успеаја да постигнат договор за евентуалниот трет план за помош за Атина.

Претседател на Еврогрупата изјави дека „има за цел да ја зачува Грција“ во еврозоната.

Најчитани вести