среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Рејтингот на Путин во Русија скокна за 70 отсто

putin-botoks

Поврзани вести

Рејтингот на рускиот претседател, Владимир Путин, е на својот врв и тој би добил 70 отсто од гласовите доколку претседателските избори се одржат следната недела, покажуваат резултатите од социолошкото истражување кое што денеска го објави рускиот Фонд за јавно мислење (ФОМ).

Анкетата на ФОМ покажала дека на прашањето „за кого би гласале, доколку претседателските избори се одржат следната недела, 53 отсто анкетирани Руси би гласале за Путин, што е за пет отсто повеќе во однос на само една недела претходно“, јавува руската агенција „Итар- Тас“.

Во изминатите 12 месеци, рејтингот на Путин, во просек, се движел од 45 до 47 отсто, а неговиот актуелене рејтинг од 70 отсто е близу или дури го надмина она што го имаше во текот на претседателската кампања од 2012-та година.

„Рекордот на растот на популарноста Путин ја должи на големиот број настани поврзани со Крим. Путин демонстираше голема самоувереност во тоа што го работи и останува во правните рамки“, оценува генералниот директор на Центарот за политички информации, Алексеј Мухин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести