среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 3

Река во Австралија гореше цел час поради метан на површината

Во Австралија денеска имаше неверојатна глетка, откако реката Квинсленд се запали, поради тоа што во неа истече гас и предизвика пожар на површината на водата.

133142240

Последни вести

Драматичната снимка на реката, која гори на Интернет ја постави пратеникот Џереми Бакингам од партијата на Зелените, нагласувајќи ја загриженоста поради експлоатацијата на природен гас.

Според него пожарот на реката, која се наоѓа во басенот Муреј Дарлинг бил предизвикан од метанот, кој истекол по експлоатацијата на гас неколку километри подалеку. Тој додаде дека реката горела речиси цел час.

Во ова подрачје се наоѓаат неколку стотини наоѓалишта на гас во сопственост на компанијата „Ориџин енерџи“.

Најчитани вести