вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Реките Струмица и Брегалница најризични за излевање

Потенцијално ранливи се и Полошкиот регион, горниот тек на река Треска, средниот и долниот тек на р.Црна, Кавадаречко, Гевгелиско, Кумановските реки и Охридско-Преспански регион.

bregalnica

Поврзани вести

„Согласно временската прогноза особено спрема тоа какви врнежи и во кои подрачја се очекуваат да наврнат во деновите кои следат, произлегува како најранливи подрачја во поглед на излевања на поедини водотеци се подрачјата на сливот на р. Струмица и р. Брегалница,“ известуваат од Управата за хидро-метеоролошки работи.

Во изминатиот период во овие подрачја се забележани најголеми количини на врнежи. Подземните води во овие области се високи кои брзо реагираат и поплавуваат во интеракција со површинските.Врнежите кои се предвидува да бидат поинтензивни токму во овие подрчја.

Потенцијално ранливи се и Полошкиот регион, горниот тек на река Треска, средниот и долниот тек на р.Црна, Кавадаречко, Гевгелиско, Кумановските реки и Охридско-Преспански регион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести