сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Реконструкција на покривот на ЦК „Ацо Ѓорчев“ во Неготино

20130521-23ff3baa905a699d257d2d27b1f18bed

Поврзани вести

Со средства обезбедени од Министерството за култура започнува реконструкцијата на покривот и покривната конструкција на Националната установа -Центар за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино.

Реконструкцијата на објектот кој претставува центар на културата,  уметноста, музиката и целокупното културно живеење на граѓаните од Неготино ќе се одвива во две фази.

Согласно проектот во рамките на првата фаза која треба да биде завршена до крајот на годинава ќе биде извршена реконструкција на покривната конструкција  и на таванскиот дел над кино салата на објектот. Останатиот  дел од покривот ќе биде реконструиран следната 2015 година во рамките на втората фаза.

Претходно во рамките на проектот на Владата на РМ и Министерството за култура за набавка на нова дигитална опрема за киносалите во повеќе градови во земјава, Центарот за култура во Неготино  доби и нов дигитален проектор, со што се овозможи реализација на киноприкажувачката дејност во овој град.

Со реконструкцијата на покривната конструкција и покривот на објектот, Неготино ќе добие простор за непречено одвивање на културните активности.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести