петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Рекорд и злато за руските лизгачи

rusija

Поврзани вести

Руската штафета во брзо лизгање на 5.00 метри го освои златниот медал со нов олимписки рецорд . Рускиот тим во состав Виктор Ан, Семен Елистратов, Владимир Георгиев и Руслан Захарков патаката ја мина за 6:42.10 минути.

За натурилизираниот руски репрезентативец Ан, ова беше трето злато на Олимписките игри во Сочи. Тој победи и на трките на 500 и 1.000 метри , а на 1.500 метри се закити со бронза. На Зимските олимписки игри во Торино (2006 година), овој лизгач настапуваше за селекцијата на Јужна Кореја.

Сребрениот медал и припадна на селекцијата на САД со време 6:42.37 минути, додека бронзениот медал замина во рацете на Кина со време 6:48.34 минути

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести