среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Рекорден 12. олимписки медал за Бјорндален

181743626052f6612fcf6e1641187234_w640

Поврзани вести

Норвежанецот Оле Ејнер Бјерндален триумфираше на спринтот  на десет километри на првиот ден на Олимписките игри во Сочи, со што стана нов олимписки шампион , а ова за него е 12. медал на ЗОИ. Норвежанецот триумфираше со време 24:33.05 минути пред Австриецот Доминик Ландертингер , кој задоцни една секунда , а бронзата му припадна на  Чехот Јарослав Сукупсо 24:39.02 минути

На првиот натпреварувачки ден во Сочи  беа поделени и одличјата во сноуборд и нордиско трчање во женска конкуренција.  Американецот Сејџ Коценбург успеа да слави на натпреварувањето во сноубординг со 93,50 бода. Сребрениот медал му припадна на Норвежанецот Стале Сандбек, додека со бронза мораќе да се задоволи Марк Мекморис.

Норвежанката Марит Бјорген стигна до златниот медал во нордиско трчање на 15 километри. Иако беше највозрасна на оваа олимписка трка, Бјорген покажа дека се наоѓа во топ-форма остварувајќи најдобро време од 38:33,06 минути. Второто место и припадна на Шарлот Кала од Шведска, а третопласирана беше Хајди Венг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести