четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Рекорден број бегалци на Лезбос

lezbos

Поврзани вести

Рекорден број бегалци пристигнаа на грчкиот остров Лезбос вчера објавија печатени медиуми во Грција, додавајќи дека за само два часа до грчкото крајбрежје пристигнале шест илјади луѓе.

– Ситуацијата се нормализира, но проблемите одново се враќаат и има опасност островот да биде преплавен од мигранти, изјави за Етнос, градоначалникот на Лезбос, Спирос Галинос, пренесува МИА.

Од саботата до вчера на Лезбос има нови 8.500 бегалци. Новиот бран бегалци од Турција кон Грција се должи на подобрувањето на метеоролошките услови.

На островот денеска ќе пристигнат премиерот Алексис Ципрас и австрискиот канцелар Вернер Фајман. Тие ќе ги посетат центрите за прв прием, идентификација и времен престој на бегалците.

Најчитани вести