недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Рекорден број на убиени цивили во Авганистан годинава

Во Авганистан оваа година се убиени 3.188 цивили, а 6.429 се ранети. Овие податоци се однесуваат на периодот од јануари до крајот на минатиот месец.

avga

Последни вести

Бројот на цивилните жртви на насилството во Авганистан се зголемил за рекордни 19 проценти во 2014 година, покажуваат податоци на Обединетите нации, објави МИА.

Во Авганистан оваа година се убиени 3.188 цивили, а 6.429 се ранети. Овие податоци се однесуваат на периодот од јануари до крајот на минатиот месец.

Бројот на убиените жени и деца се зголемил за 14, односно 33 отсто во споредба со претходната година.

Главна причина за големиот број цивилни жртви се воените операции на копно и рачно изработените експлозивни направи, нагласува Мисијата на ОН за помош на Авганистан.

Најчитани вести