петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Рекордна инфлација ја тресе Латинска Америка

Инфлацијата во Венецуела ги руши рекордите.

inflacija

Поврзани вести

Инфлацијата во Венецуела достигна 56,2 отсто во 2013-та година што е рекорд за Латинска Америка, но трендот се променил во последните два месеца, по владините мерки за контрола на цените, соопштиле тамошните власти.

Во говорот пред новинарите, венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, рекол дека годишната стапка на инфлација е вкупно 56,2 отсто, додека во 2012-та била 20,1 отсто.

Последната годишна проекција на властите била 54,3 отсто.

Како и претходно, скокот на цената Мадуро ја објасни како „економска војна“ на опозицијата, приватниот сектор и нивните приврзаници во странство, без кои Венеција, како што рекол, би имала „едноцифрена инфлација“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести