сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Рекордна популарност на Путин во Русија

img-20131220101153-855

Поврзани вести

Популарноста на рускиот претсдател Владимир Путин достигна овој месец рекорд до 87 отсто задволни граѓани, што покажување на најголема доверба во последните шест години, соопштува рускиот независен центар „Левада“.

Путниовата популарност е за 22 отсто зголемена во споредба со јануари оваа година, додека бројот на незадовол ни граѓани се намалил од 34 на 13 отсто во август.

E68F297D-3E25-4DB8-B142-CC3D91BB8327_mw1024_s_n

Ова е најголемата популарност која руски претседател ја ужива по руско-грузијаката војна во 2008 година, кога го поддржуваа 88 отсто.

Популарноста на премиерот Димитриј Медведев исто така е порасната за 48 отсто од јануари и сега изнесува 71 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести