петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Рекордна потрошувачка за Божиќ во Лондон, милијарди фунти оставени за еден ден

Кинезите во Лондон, во просек трошеле по 1600 евра, во една продавница.

oxford street

Последни вести

Продавниците во главната улица во Лондон остварија рекордна заработувачка од три милијарди фунти или 3,5 милијради евра, за време на т.н „боксинг деј“ или ден после Божиќ.

„Ова е најдобриот дел од нашиот одмор во Британија,“ изјавија воодушевено Кинезите од оваа распродажба.

Шопинг улицата Оксфорд ја посетиле 120 илјади луѓе, а најголем број биле туристите од Кина.  Во просек, во една продавница трошеле по 1.400 фунти (пове’е од 1.600 евра), а најмногу купувале скапи чанти и гардероба.

На купувачите најмногу им пречело што последните часови на Божиќ ги поминале смрзнувајќи се во редови.

Шопинг треска владеела и во „Херодс“, каде што клиентите кои чекале во редови ги послужиле со топло чоколадо и сендвичи како и настапи на музичари и магионичари.

Според менаџерите на продавниците Божиќ 2013 е подобар од Божиќ 2012 што се однесува барем до заработувачката.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести