петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Рекордна радијација во околината на нуклеарката Фукушима 1

Минатата недела при анализа на друг примерот од водата било забележано присуство на дотогаш највисокото ниво на радиоактивност во реонот на нуклеарната централа по хаваријата што се случи во 2011 година - изотопи на цезиум од 251.000 бекерели на литар.

fukushima1418269f_0

Последни вести

Нивото на радијација во подземните води од техничкиот извор во близина на првиот и вториот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“ достигна нови рекордно високи вредности.

Како што соопшти денеска компанијата-оператор ТЕПКО, при анализа на примерок од оваа вода, земен на 17 октомври, е регистрирано присуство на изотопи на цезиум-134 и цезиум-137 од 267.000 бекерели на литар.

Минатата недела при анализа на друг примерот од водата било забележано присуство на дотогаш највисокото ниво на радиоактивност во реонот на нуклеарната централа по хаваријата што се случи во 2011 година – изотопи на цезиум од 251.000 бекерели на литар.

Максималната дозволена концентрација во Јапонија на изотопи на цезиум во водата, која се излева во океанот, е 30 бекерели.

Драстичната промена во нивото на радијацијата се објаснува со ширењето на радиоактивни честици во подземните води поради поројните дождови предизвикани од двата тајфуна, кои неодамна минаа над Јапонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести