сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Рекордна туристичка сезона во Грција

Рекордна туристичка сезона во Грција. Туристичката 2015 година за Грција се очекува да заврши со 15,5 милијарди евра приходи и рекорден број од 26 милиони туристи.

grcija-odmor

Последни вести

Рекордна туристичка сезона во Грција. Туристичката 2015 година за Грција се очекува да заврши со 15,5 милијарди евра приходи и рекорден број од 26 милиони туристи.

За ова информира Елена Кундура, заменик министер одговорен за туризмот, пренесува МИА.

Таа додаде дека државата е меѓу десетте водечки туристички светски дестинации.

Туризмот е столб на економскиот развој и на социјалната кохезија на Грција. Туристичкиот сектор е околу 20 отсто од БДП на државата и обезбедува еден милион работни места, додаде Кундура.

Најчитани вести