четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Рекордни 278 кандидати за Нобеловата награда за мир

Минатата година за Нобеловата награда за мир биле пријавени 259 кандидати

Церемонии за врачување на Нобеловите награди во Осло

Церемонии за врачување на Нобеловите награди во Осло

Поврзани вести

Рекордни 278 кандидати се пријавени за Нобеловата награда за мир која што ќе биде доделена во октомври во Осло, соопштуваат од Нобеловиот институт.

„Бројот на предложени кандидати секоја година бележи раст, што покажува зголемен интерес за мир“, изјавил директорот на Нобеловиот инситут, Геир Лундестад.

Тој додал дека листата на кандидати пристигнала од целиот свет.

Имињата на кандидатите не се познати, но Лундестад рекол дека од 278 кандидати 47 се организации.

Имињата на добитниците на оваа престижна награда ќе бидат соопштени на 10-ти октомври во Осло.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести