петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Рекордно производство на опиумски афион во Авганистан

afion

Последни вести

Одгледувањето на опиумски афион во Авганистан достигна рекорд оваа година, се наведува во најновиот извештај на канцеларијата на ОН за борба против наркотици и криминал (УНОДЦ).

Подрачјето насеано со опиумски афион изнесува 224.000 хектари во 2014, што е за седум отсто зголемување во однос на минатата година.

Една година по соборувањето на талибанскиот режим, во 2002 година имало 74.000 хектари насеани со таа култура.

Наспроти американските и меѓународни програми за сузбивање на одгледувањето на опиумски афион, дошло до огромно зголемување на насеаните површини во јужните и западните делови на Авганистан, вклучувајќи го подрачјето каде што се наоѓаат радикалните талибански упоришта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести