петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Рекордно високи температури во Рим

Слична температура во овој период од годината е забележана во 1782-ра година

rim

Поврзани вести

Натпросечно високите температури за овој период од годината го соборија рекордот во италијанската престолнина, Рим, каде е измерена највисоката температура во последните два века.

Тамошните медиуми наведуваат дека е забележан рекорд кога се во прашање температурите во февруари.

Висината на температурите во овој дел од годината забележана во Рим не е регистрирана во последните 232 години.

„Денеска во Рим биле регистрирани повеќе од 20 степени“, наведува италијанскиот Метеоролошки завод.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести