петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 46

Ректорот Стојковски добитник на Орден од Руската православна црква

На ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје Велимир Стојковски Руската Правславна Црква му додели орден „Преподобен Сергеј Радонежски“.

stojkovski-rektor

Последни вести

На ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје Велимир Стојковски Руската Правславна Црква му додели орден „Преподобен Сергеј Радонежски“.

Со Указ на Неговата светост Патријархот московски и на цела Русија Кирил, на проф. д-р Велимир Стојковски му е доделен орден од Руската Правславна Црква. Орденот „Преподобен Сергеј Радонежски“ свечено му беше врачен од протоереј Александар Задронов од Московската духовна акедемија, во рамки на свеченостите по повод патрониот празник на Универзитетот, соопштија денеска од Универзитет “Св. Кирил и Методиј” во Скопје.

Најчитани вести