петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Религијата не треба да биде оправдување за насилство, порача Папата од Албанија

1392813836_o-pope-francis-facebook

Последни вести

Папата Францис, кој пристигна на 11-часовна посета на Албанија,го пофали мирниот соживот на вероисповед во земјата и посочи дека никој не треба да користи религијата како оправдување на насилството.

“Никој да не си помисли да го направи Бога во штит, кога планира или врши акти на пркос и насилство. Никој да не ја користи религијата како оправдување на сопствените активности во спротивност на достоинството на човекот и основните слободи”, рече папата. Според него албанскиот политички систем и складен соживот меѓу религиите, кој егзистира во Албанија, може да послужи како образец.

Поглаварот на римокатоличката црква особено го пофали однесувањето на албанските политички и верски водачи. “Атмосферата на почит и меѓусебна доверба меѓу католиците, православните и муслиманите е драгоцено добро за земјата и има посебно значење во нашата епоха”, истакна тој. Според него вистинското религиозно чувство е “изопачено од екстремистичките групи кои ги искривуваат разликите помеѓу различните вери и ги претворат во опасен фактор за спротивставување и насилство”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести