петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ренци: Верувам дека ќе се најде решение за украинската криза

zx450y250_2241167

Последни вести

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека искрено верува во позитивно решение за конфликот во Украина по разговорот во кој учествуваа рускиот и украинскиот претседател, Владимир Путин и Петро Порошенко и европските лидери во Милано.

Путин изјави дека состанокот бил добар и позитивен.

Британскиот премиер Дејвид Камреон изјави дека Путин ги уверувал другите лидери дека Русија не сака поделба на Украина или ќе го замрзе конфликтот.

Состанокот следел по неколкучасовниот разговор меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и Путин на кој се покажало дека постојат огромни и сериозни разлики во ставовите околку кризата во Украина.

Од почетокот на конфликтот меѓу владините сили и проруските сепаратисти убиени се повеќе од 3.660 луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести