среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Реновиран Центарот за дијабетес

dijabetes

Поврзани вести

Реновирани просториите каде се наоѓа Центарот за дијабет.

Секојдневно во Центарот за дијабет на скопските клини се третираат околу 120 пациенти, а бројот на дијабетичари во земјава постојано расте. Пет до шест отсто, односно 150 илјади лица имаат зголемено ниво на шеќер во крвта, а околу 50 илјади од нив земаат инсулинска терапија.

Министерот за здравство Никола Тодоров најави воведување на нова метода за третман на лицата со дијабет, односно тенкоиглена биопсија на тироидна и паратироидна жлезда, со која ќе се подигне квалитетот на здравствените услуги.

Вкупната реконструкција на објектот каде сега е сместен центарот за дијабет чини околу 2,5 милиони денари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести