четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Реонски центар „Аеродром“ доби комплетно нова инфраструктура

Infrastruktura RCA 4.8.2014 (6)

Последни вести

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски заедно со градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, ја пушти во употреба комплетно новата инфраструктура во населбата Реонски центар „Аеродром“.

„Со овој проект не само што се поврзаа сите објекти во населбата, туку се обезбеди и уште еден излез на булеварот „Видое Смилевски – Бато“, со што ќе се растовари постојниот сообраќај“, изјави градоначалникот Коневски.

Тој додаде дека проектот опфати изградба на нови сервисни улици со тротоари во вкупна должина од околу еден и пол километар, со целосно осветлување. Исто така, во рамките на проектот се изградени и околу 1.000 паркинг-места. Потребата од изградба на комплетно нова инфраструктура беше неопходна поради сè поголемиот број нови станбени објекти во овој дел од Општината.

Изградбата на инфраструктурата во Реонски центар Аеродром чини 70 милиони денари обезбедени од Буџетот на Општина Аеродром.Градоначалникот Трајановски изјави дека Градо Скопје го следи овој проект со тоа што ги извршува работите од своја надлежност во кмонкретниот случај парковското уредување со зеленило во Реонски центар „Аеродром“, со што на неговите жители ќе им се подобрат условите за живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести