ТОП,Македонија

„Република“: Зекири подготвува косовски криминалци за изборни инциденти?

„Република“: Зекири подготвува косовски криминалци за изборни инциденти?
Мухамед Зекири, висок функционер во опозициската СДСМ, деновиве престојувал на Косово каде се сретнал со лица од криминалното подземје на Косово, а кои поради нивните криминални и насилни активности и се познати и на македонската јавност, пишува Република.

Во Генерал Јанковиќ Зекири имал средба со косовските државјани Халил Љури, Самиај Ремзи- Мија, Вила Бурим, Шити Нусрет и Шити Емин, сите со дебели криминални досиеја, припадници на криминални екстремни и терористички групации, предизвикувачи на изборни инциденти во повеќе изборни циклуси во Македонија.

Халит Љури е извршител на повеќе кривични дела како разбојништво, насилство и други дела , Самиј Ремзи – Мија неодамна излегол од затвор во Косово, каде лежел заради разбојништво и убиство, додека Шити Нусрет и Емин се роднини на Шити Рамадан, убиен како припадник на терористичка група во село Бродец во полициската операција „Планинска бура“.

zzzz

Се поставува прашањето, дали средбата на новопечениот висок функционер на СДСМ е во функција на ангажирање на овие криминалци и насилници од опозициската партија во предизборниот период за притисоци и заплашување на албанскиот електорат или нивно ангажирање за предизвикување посериозни инциденти од типот на кумановско Диво насеље, со цел дестабилизација и евентуално одложување на изборите од кои СДСМ сака по секоја цена да избега?

Дали токму ваквите задачи се причината зошто Зекири влезе во СДСМ, наместо во Беса, партнерите на СДСМ, кои му се идеолошки поблиски? Дали Зекири го информирал генералниот секретар на СДСМ при посетата во МВР за средбата со овие лица од криминалното косовско подземје?

zekiri1

Зекири е познат по радикалните ставови уште додека глумеше „независен“ новинар, злоупотребувајќи ја позицијата и секоја прилика да ја напаѓа полицијата и државата, отворено застанувајќи во одбрана на обвинетите во случаите како „Монструм“ и „Планинска бура“. Познати се неговите ставови против Израел за која вели дека е терористичка држава, како и неговата поддршка за дивеењето на кејот на Вардар и сквернавењето на споменикот на Цар Душан.

zekiri3
zekiri2

Притоа, даваше целосна поддршка на СДСМ и на Зоран Заев, преку нарачани интервјуа и пласирање на информации во вестите на албански јазик.