сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 38

Републиканците го зголемија мнозинството во Сенатот на САД

Републиканската партија на САД го зголеми мнозинството во Сенатот за едно место, по победата во вториот круг во државата Луизијана, пренесе ДПА.

републиканците

Поврзани вести

Кандидатот на републиканците Џон Нијли Кенеди, кој во моментов е одговорен за финансиите на сојузната држава Луизијана, убедливо го победи противникот демократ Фостер Кембел.

Со оваа победа, републиканците веќе имаат 52 места во Сенатот наспроти 48 за демократите. Тие имаат мнозинство и во долниот дом на Конгресот – Претставничкиот дом.

Најчитани вести