вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Решена една четвртина од пристигнатите барања за легализација во општина Кисела Вода

3 legalizacija 27.06 (1)

Поврзани вести

​Градоначалникот Билјана Беличанец-Алексиќ, денеска во Големата сала на општина Кисела Вода, додели нови 45 решенија за легализација на дивоизградени објекти. Со денешната легализација, бројот на решени предмети се искачи на 2835, што би значело дека досега се решени една четвртина од пристигнатите 11 874 барања за легализација.

„Кадровското и техничко доекипирање на одделението за легализација, зголемениот бројот на комисии кои излегуваат на терен и јавното доделување на решенијата на неделно ниво го даваат својот резултат, но сепак, неопходна е соработка со сопствениците на нелегално изградените објекти, чија доставена документација до општинските служби мора да биде комплетна,“истакна градоначалникот Беличанец-Алексиќ.

Уште еднаш, апелираше да не се злоупотребува процесот на легализација и потенцираше дека дека нелегалното градење во овој вакуум простор е забрането и казниво.

„Сакам да Ве информирам дека општинската градежна инспекција е перманентно на терен и секоја нелегална градба која ќе се детектира, а истата не е подведена под Законот за третман на бесправно изградени објекти, односно нема легална документација за градба, веднаш ќе биде срушена,“ потенцираше Беличанец-Алексиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести