понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Реставрирана куќата на Калеш Анѓа

kukata_na_kales_anga-480x269

Поврзани вести

Црнооката (Калеш) Анѓа родена Македонка која го цени своето потекло која никогаш не би се откажала од својата вера, потпрена врз својата чест и моминска храброст Анѓа е против потурчувањето, голем грев и е сторен на нашата Анѓа… Калеш Анѓа родум од Старавина, и денеска се раскажува тажната приказна со среќен крај за неа.

Трајко Стојановски од Старавина вели по кажувањето Била многу убава имала брат близнак кој бил грабнат од турците и школован во Цариград кога ја грабнале турците Анѓа и ја извеле пред нејзиниот брат се познале по белегот.

Нејзината куќа и ден денес стои во Старавина и сведочи за времето кога таа живееше. За објектот автентично да остане, но и да го победи забот на времето со прекуграничен проект Новаци, преку ИПА програмата на ЕУ се погиржи куќата да ја реставрира автентично каква што е под лупата на експертите од битолскиот Завод и музеј, по примерот на  нашето градителство каде се санира кровната конструкција, меѓукатниот простор и ѕидовите, камено градителство карактеристично за Мариово кое има за цел да биде зачувано за идните генерации.

Зоран Алтипармаковски виш конзерватор од Заводот и музеј Битола вели тука е скоро завршена работата

Овој објект е типичен за селската рурална средина на Мариово има претсобје и други простории за посетители, автентичниот изглед е предуслов при реконструкцијата се мора да биде како што било

Некогаш можеби била со камени плочи покриена но ние во ваква фаза ја затекнавме и така ја реставрираме додава Алтипармаковски.

Ревитализацијата на куќата на Калеш Анѓа е само еден од трите објекти кои треба да бидат готови до крајот на 2014.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести