недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Резолуцијата за Сирија ќе ги поткопа напорите на меѓународната заедница

siriskozname

Поврзани вести

Предлог-резолуцијата за Сирија, која беше претставена во Советот за безбедност на Обединетите Нации, ќе ги поткопа хуманитарните напори на светската заедница. За тоа предупреди постојаниот претставник на Русија во меѓународната организација Виталиј Чуркин, цитиран од „Россискаја газета“.

„Овој текст нема да има никакво практично и позитивно влијание врз ситуацијата“, истакна рускиот дипломат, изразувајќи уверување дека документот кој содржи санкции, нема да биде прифатен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести